تبلیغات
شراب طهور
 
                                                        


  • کل بازدیدها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تحلیل آمار سایت و وبلاگ

خبرگزاری فارس ـ زهره سعیدی: سالیانی است که واژگان فلسفه علم، دین، اخلاق، طبیعت، فرهنگ و ... در دائرة‌المعارف فلسفی اهالی اندیشه جا افتاده است. در مغرب زمین این نوع فلسفه‌ها وجود داشته و به حوزه فلسفی ما نیز منتقل شده و جایگاه خود را باز کرده است، البته معنی این سخن این نیست که چنین مباحثی در فلسفه ما وجود نداشته است بهرحال چنین موضوعاتی در بین فیلسوفان اسلامی نیز موجود بوده اما عناوین این فلسفه‌ها از دوران جدید فلسفه در غرب ایجاد شده است.

با این حال اصطلاح فلسفه مضاف به منزله نامی مشترک برای شاخه‌های فلسفی در ایران ایجاد و خاستگاه غربی هم ندارد، منتها اختلافات زیادی در تعریف و چیستی این نوع فلسفه‌ها وجود دارد. به طور کلی دانشی فرانگر که به توصیف و تحلیل یک علم یا یک پدیده خارجی می‌پردازد، فلسفه مضاف گفته می‌شود.

درباره ضرورت پرداختن به این حوزه‌ها در زمینه فلسفی با جمعی از اساتید فلسفه گفت‌وگو کردیم.

 

فلسفه اخلاق، اولویت امروز فلسفه‌های مضاف است

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد (رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی): توجه به فلسفه‌های مضاف در جامعه یکی از مهمترین دغدغه‌های فلاسفه باید باشد در این بین توجه به فلسفه اخلاق و توجه بدان برای ما اولویت بیشتری دارد، بنابراین ما در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه تمام تلاشمان برپایی سلسله همایش‌هایی در این راستا است، هر یک از مباحث فلسفه‌های مضاف را مدنظر قرار دهیم، نیاز جامعه ما است، امسال بحث فلسفه اخلاق و سال‌های گذشته فلسفه فقه و فلسفه اصول در پژوهشگاه مورد توجه قرار  گرفته است.

 


عنوان فلسفه میان‌رشته‌ای بهتر از مضاف است!

کریم مجتهدی (چهره ماندگار فلسفه ایران): من به این فلسفه‌ها مضاف نمی‌گویم بلکه اینها فلسفه میان رشته‌ای است مضاف مثال این است که یک چیز آلوده‌ای داخل چیز دیگری قرار بگیرد، به اعتقاد من هر فلسفه‌ای در عمق خودش میان رشته‌ای است، یک فیلسوف که تفکر می‌کند کار فلسفی می‌کند ولی آیا تاریخ، روانشناسی، وضع اجتماعی یا هر رسم و رسوم دیگری را کنار گذاشته است؟ بنابراین هر تفکر واقعی یک مقداری میان رشته‌ای است.

 

توجه به فلسفه‌های مضاف به نفع تمدن اسلامی ما است

سید یحیی یثربی (استاد پیشکسوت فلسفه و مفسر قرآن کریم): مختصر عرض کنم که نباید خودمان را با مطالب دو هزار و اندی سال پیش از منطق ارسطو و معرفت شناسی افلاطون فریب دهیم، ما می‌توانیم تمدن بهتر، زندگی مناسب‌تر و رفاه بیشتری داشته باشیم همه اینها به ما مسلمانان داده شده است، مسلمانان 50 درصد مناطق استراتژیک دنیا از جمله تنگه هرمز را در اختیار دارند و از جمعیت نسبتاً خوبی هم برخوردارند، نباید وضع بدتری به لحاظ شرایط زندگی داشته باشند، همه اینها به فلسفه و تعقل ما باز می‌گردد، توجه به فلسفه‌های مضاف، تبیین و عملیاتی کردن آنها در زندگی به نفع ما و مورد نیاز تمدن ماست.

 

فلسفه باید از طریق فلسفه‌های مضاف به علوم جریان پیدا کند

حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند (قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم): فلسفه‌های مضاف که در دهه‌های اخیر از سوی فلاسفه و اندیشمندان مطرح شده پرسش از چرایی و موضوعات خاص آن دارد، این فلسفه‌ها نظیر فلسفه اخلاق، دین، فقه، سیاست،‌ حقوق، جامعه شناسی و ... هستند که خود باز به فلسفه‌های مضاف به علوم و امور دیگر نیز تفکیک می‌شوند.

فلسفه به معنای عام و مطلق باید بتواند از طریق فلسفه‌های مضاف به علوم مختلف جریان پیدا کند و نتیجه‌اش اندیشه توحیدی و وحی محور در حوزه‌های دانشی مختلف بشود، چنین چیزی در صورتی ممکن است که فلسفه مطلق به فلسفه علم تبدیل شود و فلسفه علم مبتنی بر فلسفه الهی و اسلامی پایه‌گذاری شود.

 

فلسفه‌های مضاف ضرورت دنیای اسلام

مهدی گلشنی (مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف): پرداختن به حوزه فلسفه‌های مضاف برای ما و در شرایط کنونی دنیای اسلام بسیار ضروری است چرا که تمام علوم مباحثی دارند که نیازمند توجه به ابعاد فلسفی‌شان هستیم.

 

به کلیات مسائل فلسفی اکتفا نکنیم

عطاالله رفیعی آتانی (دبیر علمی کنگره علوم انسانی اسلامی): مسائل مهمی که ما امروز در زندگی با آن مواجه هستیم وجوه مختلفی دارد که باید بنیادی‌ترین مباحث آن را به لحاظ فلسفی بررسی کنیم بنابراین مهمترین وظیفه فلسفه‌های مضاف همین است منتها اتفاقی که باید بیافتد این است که به کلیات مسائل فلسفی نباید اکتفا کنیم باید فلسفه را ریزترکنیم و وارد وجوه مختلف آن شویم نظیر فلسفه حکومت، روانشناسی، اقتصاد، مدیریت و ... که در حوزه‌های مختلف کاربرد پیدا می‌کند.

 

نیازمند فلسفه علم اسلامی و فلسفه تمدنی هستیم

حجت‌الاسلام حمیدرضا شاکرین (عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی): بحث فلسفه‌های مضاف یکی از نیازهای ضروری ما در جامعه است خلائی که شاید از صد سال پیش داشتیم و باید به این حوزه ورود می‌کردیم چرا که ما در عین اینکه فلسفه‌مان بسیار غنی است اما متأسفانه امتداد اجتماعی آن در زندگی مردم عملی نشده است و فلسفه به صورت برنامه ریزی شده مدون نیست لذا ما در تمام زمینه‌ها نیازمند ایجاد تعقل هستیم تا بتوانیم براساس مدل فلسفی خود امور را سامان دهیم.

متأسفانه امروز ما در زمینه تولید علم به ویژه علم انسانی عقب ماندگی‌هایی داریم با وجود همه زحماتی که از بعد انقلاب اسلامی ایران کشیده شده اما کماکان نیازمند یک فلسفه مدون هستیم که مباحث را درست راهبردی کند یک سوی علم تحقیقات تجربی و یک سو انسان است و ما بشدت وابسته به مبانی فلسفی و متافیزیکی هستیم.

یکی از نقاط ضعف ما امروز عدم تولید فلسفه علم اسلامی انسانی و فلسفه تمدنی است امروز ما در حال تدوین الگوی تمدن و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هستیم که اینها همه نیازمند فلسفه مناسب است و خلاءهایی که امروز برای ما دردسر ایجاد کرده در همین نقاط است بنابراین پرداختن به فلسفه‌های مضاف از نیازهای ضروری و جدی ماست که نباید آن را دست کم بگیریم به خصوص در مسائل کلان و حیاتی تمدن ساز و اجتماعی باید بسیار تلاش کنیم.

 

فلسفه مضاف با تفکر کل‌نگرانه حفظ می‌شود

قاسم پورحسن (استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی): بحث توجه به فلسفه‌های مضاف دو عیب و مزیت دارد، به لحاظ امتیاز این که مقداری فلسفه را نزدیک به امور انضمامی می‌کند و عیب‌اش این است که خودنگرانه مباحث را می‌بیند ما در فلسفه اخلاق اگر نتوانیم آن بنیان کلان نگرانه فلسفه را داشته باشیم تنها به امور پسینی و تجربی روی آورده‌ایم و تفکر فلسفی را از دست خواهیم داد نمونه همین امر در فلسفه‌هایی نظیر فلسفه طبیعت، تعلیم و تربیت و ... مشاهده می‌شود.

فلسفه مساوی تفکر و اندیشه ورزی است اگر ما در فلسفه‌های مضاف نتوانیم تفکر کل نگرانه را حفظ کنیم دچار آسیب خواهیم شد اما در عین حال بنده معتقدم که پرداختن به فلسفه‌های مضاف یک ضرورت است.

 

فلسفه‌های مضاف آینده فلسفی ما را می‌سازند

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه (رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران): نباید کم توجهی به فلسفه‌های مضاف کنیم الان در سال‌های اخیر همه فهمیده‌ایم که نیاز جدی ما در این حوزه است باید در نظر داشته باشیم که بیشتر به این حوزه‌ها ورود کنیم چرا که فلسفه‌های مضاف آینده فلسفی ما را می‌سازد فلسفه‌هایی نظیر هنر، محیط زیست، پزشکی، تکنولوژی و .. شامل فلسفه‌های مضاف هستند که باید بتوانیم پیوندی بین این علوم و فلسفه برقرار کنیم.

 

یکی از مهمترین حوزه‌های فلسفه مضاف، فلسفه فرهنگ است

مهدی جمشیدی (عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی): افرادی به دنبال فلسفه‌های مضاف می‌روند که علاقه مند کشف مباحث جدید در فلسفه و تحول هستند از جمله مهمترین این حوزه‌ها فلسفه فرهنگ است که حوزه‌ای وابسته به علایق فرهنگی است و تاکنون حوزه مغفولی در کشور بوده است اهمیت این حوزه نیز به توجه ما به فرهنگ باز می‌گردد چرا که فرهنگ در تمام زندگی ما از لحظه تولد تا مرگ حضور دارد و بر انسان عارض نشده است.

نظرات :
سربرگ : فلسفه غرب، کلام قدیم وجدید، مبانی علوم انسانی، فلسفه وحکمت اسلامی، اندیشه ومعارف اسلامی، مساله شناسی انقلاب اسلامی، 
برچسب ها :
مطالب مرتبط :
چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:49 ب.ظ
Thanks designed for sharing such a pleasant thought,
piece of writing is fastidious, thats why i have read it entirely
سه شنبه 20 فروردین 1398 11:23 ق.ظ
Have you ever thought about creating an e-book or guest
authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information.
I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested,
feel free to shoot me an email.
دوشنبه 19 فروردین 1398 01:17 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad
and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it
with someone!
شنبه 17 فروردین 1398 10:00 ب.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance"
between superb usability and visual appearance.
I must say you have done a very good job with this.
Additionally, the blog loads super fast for me on Internet
explorer. Exceptional Blog!
پنجشنبه 15 فروردین 1398 03:20 ب.ظ
Hurrah! Finally I got a webpage from where I know how to in fact take useful facts concerning my study and knowledge.
سه شنبه 13 فروردین 1398 09:10 ق.ظ
Tremendous things here. I'm very happy to see your article.
Thanks so much and I'm looking forward to contact you.

Will you please drop me a e-mail?
یکشنبه 11 فروردین 1398 06:47 ق.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little homework on this.
And he actually ordered me lunch because I discovered
it for him... lol. So let me reword this....
Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your site.
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:44 ب.ظ
I have been browsing online greater than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any fascinating article like yours.
It's pretty price sufficient for me. In my opinion, if all website owners
and bloggers made just right content material as you did,
the net can be a lot more helpful than ever before.
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:25 ب.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
web site, how could i subscribe for a blog site?
The account aided me a applicable deal. I were a little bit acquainted of this
your broadcast provided bright transparent idea
دوشنبه 28 آبان 1397 04:36 ب.ظ
Attractive part of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

Any way I will be subscribing for your augment and even I success you get admission to consistently quickly.
چهارشنبه 23 آبان 1397 10:22 ق.ظ
You are so cool! I do not think I've truly read through anything
like this before. So wonderful to find another person with original thoughts on this topic.
Really.. thank you for starting this up. This website is one thing that
is needed on the internet, someone with some originality!
شنبه 19 آبان 1397 03:05 ق.ظ
Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.I will
ensure that I bookmark your blog and will eventually
come back later in life. I want to encourage you continue
your great posts, have a nice day!
سه شنبه 15 آبان 1397 01:13 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this outstanding blog!
I guess for now i'll settle for book-marking and adding your
RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this
blog with my Facebook group. Talk soon!
دوشنبه 7 آبان 1397 09:21 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, but before end I am reading
this wonderful post to improve my knowledge.
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:19 ب.ظ
I every time used to study paragraph in news papers but now as I am a user
of web therefore from now I am using net for posts,
thanks to web.
سه شنبه 1 آبان 1397 01:14 ب.ظ
This page certainly has all the information and facts I wanted
concerning this subject and didn't know who to ask.
جمعه 27 مهر 1397 12:47 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at
this web page, and post is genuinely fruitful in favor of me,
keep up posting these types of content.
پنجشنبه 19 مهر 1397 11:36 ق.ظ
Hi, all is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that's truly
good, keep up writing.
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:38 ق.ظ
Hi there, constantly i used to check web site posts here in the early hours in the
break of day, because i love to gain knowledge of more and more.
شنبه 14 مهر 1397 08:07 ب.ظ
What's up to all, the contents existing at this web site are genuinely amazing
for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
جمعه 13 مهر 1397 07:01 ق.ظ
First off I would like to say awesome blog!

I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I have had trouble clearing my mind in getting my ideas out there.
I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
hints? Thank you!
سه شنبه 10 مهر 1397 10:36 ق.ظ
I always used to read article in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using
net for content, thanks to web.
دوشنبه 9 مهر 1397 05:36 ب.ظ
Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, great blog!
دوشنبه 9 مهر 1397 04:37 ب.ظ
Very soon this web page will be famous among all blogging
and site-building people, due to it's pleasant posts
جمعه 30 شهریور 1397 03:43 ق.ظ
What's up to every , as I am truly eager of reading this
web site's post to be updated regularly. It consists of nice data.
پنجشنبه 22 شهریور 1397 05:02 ق.ظ
I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so
people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?
جمعه 17 آذر 1396 05:38 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout
of your website. It's a very easy on the eyes which
makes it much more pleasant for me to come here and visit more often.
Did you hire out a designer to create your theme?
Fantastic work!
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:40 ق.ظ
I used to be recommended this website by means of my cousin. I am no longer positive whether or not this publish is written via him as no one else realize
such particular about my difficulty. You're wonderful!
Thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 03:05 ب.ظ
Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!
شنبه 7 مرداد 1396 08:44 ق.ظ
I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this article is really a pleasant post, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30