• کل بازدیدها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 :: نگارنده : منتظر *

ماه شعبان یكی از عزیزترین ماه‌های اسلامی و یادآور خاطره‌های بزرگ است كه از همه مهمتر، خاطره میلاد مبارك سالار شهیدان كربلا، امام حسین(ع) و میلاد فرخنده حضرت بقیّة‌اللّه مهدی منتظر(ع) است كه فضای این ماه را به بوی ولایت عطرآگین ساخته است.

در فضیلت این ماه، همین بس كه ماه پیامبر اكرم(ص) نامیده شده و هنگامی كه آن حضرت هلال ماه را مشاهده می‌كرد، دستور می‌داد، كسی در سراسر مدینه ندا دهد كه: ای مردم! این ماه، ماه من است، خدا رحمت كند كسی كه مرا بر ماه من یاری دهد، یعنی آن را روزه بدارد!


اعمال مشترك این ماه

۱ روزه: درباره روزه مستحبّی در این ماه بسیار تأكید شده است. رسول گرامی اسلام(ص) این ماه را روزه می‌گرفت و آن را به ماه مبارك رمضان وصل می‌كرد.

۲ طبق روایت امام صادق(ع) هر روز ۷۰ مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ.

۳ هر روز ۷۰ مرتبه بگوید: اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ، اَلْحَیُّ الْقَیُّومُ، وَاَتُوبُ اِلَیْهِ. از روایات استفاده می‌شود كه بهترین ذكرها در این ماه استغفار است و هر كس هر روز از این ماه ۷۰ مرتبه استغفار كند، مثل آن است كه در ماه‌های دیگر ۷۰ هزار مرتبه استغفار كرده است.

۴ صدقه دادن و كمك به نیازمندان در این ماه فضیلت فراوان دارد. راوی می‌گوید: به امام صادق(ع) عرض كردم: یابن رسول اللّه! بهترین اعمال در این ماه كدام است؟ فرمود: صدقه دادن و استغفار. هر كس در ماه شعبان صدقه دهد، خداوند متعال، صدقه او را پرورش می‌دهد همچنان كه شما شتربچّه‌ای را پرورش می‌دهید، و در قیامت به صاحبش می‌رسد، در حالی كه به اندازه كوه اُحُد بزرگ شده باشد! در روایت دیگری از امام رضا(ع) آمده است كه صدقه در این ماه سبب نجات از آتش دوزخ است.

۵ صلوات بر پیامبر و آلش(علیهم السلام) در این ماه ثواب زیادی دارد. در حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده است كه پیامبر اكرم(ص) فرمود: شعبان ماه من است، در این ماه بر من و آل من، بسیار صلوات بفرستید.

۶ در تمام این ماه، هزار بار بگوید: لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ، وَلانَعْبُدُ اِلاَّ اِیّاهُ، مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ، وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ. در روایتی از رسول خدا(ص)آمده است: كسی كه چنین كند، در قیامت در حالی از قبرش خارج می‌شود كه چهره‌اش مثل ماه شب بدر (شب چهاردهم) می‌درخشد.

۷ در هر پنجشنبه ماه شعبان، دو ركعت نماز بگزارد، در هر ركعت بعد از سوره «حمد» صد مرتبه، سوره «توحید» را بخواند و پس از سلام، صد بار صلوات بفرستد. در روایتی كه امیر مؤمنان(ع) از رسول خدا(ص) نقل كرده، آمده است كه هر كس این نماز را بگزارد خداوند هر حاجتی از حاجت‌های دینی و دنیوی كه داشته باشد، برآورده سازد و هر كس آن روز را روزه بدارد، خداوند جسدش را بر آتش دوزخ حرام كند. در همین روایت، رسول خدا(ص) فرمود: در هر روز پنجشنبه از ماه شعبان، آسمان‌ها را زینت می‌كنند، و فرشتگان عرض می‌كنند: خداوندا! روزه دارانِ این ماه را بیامرز و دعایشان را مستجاب گردان!اللهم الرزقناالتوفیق الطاعــة

نظرات :
سربرگ : تربیت و اخلاق، 
برچسب ها :
مطالب مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic