• کل بازدیدها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
چهارشنبه 27 فروردین 1393 :: نگارنده : ع. ربیع زاده

wr_toptitle_thumb_20140409_113018_seyr

شهید سید مرتضی آوینی را کسانی که سن‌شان کمی بیشتر باشد به مستندهای بی‌نظیر «روایت فتح» می‌شناسند و جوان‌تر‌ها هم بیشتر با کتاب‌هایش همدم بوده‌اند. سید مرتضی آوینی که با انقلاب اسلامی، راه تحول می‌پیماید و پس از آشنایی با امام خمینی(ره) فصل جدیدی از زندگی‌اش را آغاز می‌کند، آن سال‌ها با گروه مستند جهاد سازندگی، مستندهایی ناب از موضوعاتی خاص می‌گیرد که توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب می‌کند. او بعدها مستندهای جذاب و عمیقی را با عنوان «روایت فتح» از حال و هوای دفاع مقدس و رزمندگان اسلام ساخت که مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت. اما جدای از این تولیدات که هرکدام در عالم تولیدات هنری جایگاه خاصی دارد، شهید آوینی از منظر دیگری هم واقعا برجسته است. شهید آوینی درباره محتوای سینما و هنر هم نظر دارد و از این زاویه نقدهای جدی به کلیت غرب، و هنر و سینمای برخواسته از غرب وارد می‌کند و از نسبت و مواجهه ما با هویت اسلامی ایرانی مان، با ظواهر تمدن غربی از جمله سینما سخن می‌گوید. نگاه تقریبا بدیع ایشان در کنار قلم مسحور کننده اش – که باعث می‌شود لقب سید شهیدان اهل قلم را از رهبر معظم انقلاب دریافت کند- باعث می‌شود تا مطالعه آثارش که عمدتا مجموعه ای از یادداشت‌های ایشان در مجلات و … است، برای جوان انقلابی که در عرصه هنر و رسانه قصد ورود و فعالیت دارد، ضروری به نظر آید. از همین روست که مجموعه سیرهای مطالعاتی مسیر، سیر آثار ایشان را به پیشنهاد حجت الاسلام عباس محسنی که به مدت یازده سال مسئولیت دفتر نشر آثار شهید آوینی را در موسسه روایت فتح برعهده داشته است، به مخاطبین عرضه می‌کند....

برای دریافت سیر مطالعاتی به ادامه مطلب مراجعه کنید

۱٫ فتح خون

26863

نام کتاب: فتح خون
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
کتابی ناتمام ا ز شهید «سید مرتضی آوینی»  پیرامون «مقتل سیدالشهدا»(صلوات الله علیه) 

۲٫ حلزون های خانه به دوش

00000233

نام کتاب: حلزون های خانه به دوش
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
کتاب “حلزون های خانه به دوش” دارای مقالات متعددی به قلم شهید سیدمرتضی آوینی است که همه با مضمونی مشترک در جهت روشنگری در فضای جامعه انقلابی و در معارضه با جریان روشنفکری (و به اصطلاحدگراندیش)در حوزه فرهنگ و هنر و مطبوعات به تحریر درآمده است. این جریان که با وابستگی فکری به غرب در جهت مطلوب آنها حرکت می کند با قلم انتقادی شهید آوینی به چالش کشیده می شود .

 

۳٫ توسعه و مبانی تمدن غرب

avini

نام کتاب: توسعه و مبانی تمدن غرب
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
موضوع اصلی این کتاب همان طور که از عنوان آن بر می آید تحقیق در معنای حقیقی توسعه است که این امر مبتنی بر مبانی معرفتی و تاریخی تمدن غرب مورد توجه قرار گرفته است .

 

۴٫ رستاخیز جان

avni- rastakhiz

نام کتاب: رستاخیز جان
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه

این کتاب شامل چهار بخش است. بخش اول به ادبیات و زبان فارسی اختصاص یافته است. بخش دوم کتاب، سه مقاله در حوزه فرهنگ را در خود جای داده است. شهید آوینی طی دو مقاله این بخش به بحث تهاجم فرهنگی پرداخته است. بخش سوم شامل سه مقاله در مورد همه گیرشدن رسانه هایجمعی جدیدتر نظیر ویدئو و ماهواره است و مقاله معروف «انفجار اطلاعات» در این بخش قرار دارد. بخش چهارم، دو مقاله متفاوت را در خود جای دادهاست؛ یکی در مورد وضع تئاتر در مواجهه با سینما و تلویزیون، آیا تئاتر زنده میماند و دیگری که کتاب با آن به پایان میرسد منشور تجدید عهد هنر؛ پیام امام خمینی در تجلیل از هنرمندان متعهد.

۵٫ انفطار صورت

enfetare soat

نام کتاب: انفطار صورت
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
«انفطار صورت» اثری است متفاوت از سید مرتضی آوینی که به بررسی جایگاه گرافیک و نقاشی در تحولات تاریخی دوران انقلاب اسلامی می پردازد .

۶٫ امام (ره) و حیات باطنی انسان

id_11319_preview_standard

نام کتاب: امام )ره( و حیات باطنی انسان
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
شهید آوینی در این کتاب با نثر آسمانی خود درباره امام امت(ره) می نویسد وصفحاتی از زندگی ایشان را ورق می زند.

۷٫ آغازی بر یک پایان

aghazi

نام کتاب: آغازی بر یک پایان
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه

«آغازی بر یک پایان» کتاب ششم از مجموعه آثار شهید مرتضی آوینی است . که بیشتر وجهه ی نظر اعتقادی و سیاسی او را نشان می دهد و در چهار بخش تنظیم شدهاست .بخش اول حاوی نوشته هایی در سوگ حضرت امام خمینی(ره) و تبیین جایگاه ایشان در «تاریخ حیات باطنی انسان» است . بخش دوم مقالاتی درباره مبانی حکومت  دینی و نظام ولایت فقیه ، خصوص ا در تقابل سیاسی غالب در عالم متجدد و غربی را دربر می گیرد . بخش سوم کتاب به فاجعه نسل کشی مسلمانان در بوسنی اختصاص دارد. در بخش چهارم و پایانی کتاب، نگارنده انقلاب اسلامی ایران را دلالتی تأویلی بر سپری شدن عصر تمدن غرب می داند و بشارت می دهد که تا «آن وضع موعود که انسان در انتظار اوست فاصله ای چندان باقی نمانده است»

۸٫ گنجینه آسمانی

ganjineh

نام کتاب: گنجینه آسمانی
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
کتاب حاضر گفتار متن همه فیلم های روایت فتح را از اولین برنامه تا شهادت راوی فتح در بر می گیرد. گفتار متن مجموعه مستقل «با من سخن بگو  دوکوهه» نیز در انتهای این کتاب گنجانده شده است .

 

۹٫ آیینه جادو جلد ۱

ae8a5d5b92

نام کتاب: آیینه جادو جلد ۱
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
این کتاب، ثمره ی تجربه ی ده سال مستندسازی آوینی است. اما آنچه این کتاب را از دیگر کتب سینمایی متمایز می سازد، نگاه فلسفی-عرفانی حاکم بر مباحث آن است. نگاهی که برای طرح آن، تنها داشتن تخصص سینمایی کافی نیست.

 

۱۰ آیینه جادو جلد ۲

ae8a5d5b92

نام کتاب: آیینه جادو جلد ۲
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
کتاب حاضرکه جلد دوم از مجموعه سه جلدی «آینه جادو» است نقدهای سینمایی شهید سید مرتضی آوینی را طی سالهای ۷۱-۱۳۶۸ دربر می گیرد. عناوین بعضی از بخش ها عبارتنداز: فرزندان انقلاب در برابر عرصه های تجربه نشده سینما؛ چرا جهان سومی ها «هامو»ن  می سازند؟؛ ایمان یا نیهیلیسم هامونی؟؛ مضمون عشق در جشنواره نهم؛ سینمای ایران در (دهمین) جشنواره فجر؛ نامه ای به دوست زمان جنگ؛ هبوط به روایت آقای ویم وندرس؛ رقصنده با سرخ پوستان؛ عالم هیچکاک .

 

۱۱٫ آیینه جادو جلد ۳

ae8a5d5b92

نام کتاب: آیینه جادو جلد ۳
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه
دو مقاله ابتدای کتاب با عناوین «سینما و مردم» و  «کدام سینما؟» به طرح مباحثی جدی درباره اهمیت مخاطب در سینما و بی اعتنایی سینمای روشنفکری به مقوله جذابیت می پردازد.

سپس به «سینما، مخاطب» می رسیم که حاوی متن سخنرانی مؤلف در سمینار «بررسی سینمای پس از انقلاب» است .

 

۱۲٫ فردایی دیگر

34d22960e7 (1)

نام کتاب: فردایی دیگر
نویسنده: شهید مرتضی آوینی
انتشارات: واحه

این مقالات از آن حیث که نویسنده، خود، گلچین شان کرده حائز اهمیت اند. از لحاظ موضوعی نیز گرچه مقالات به ظاهر پراکنده می نمایند، اما می توان آنها را در دو بخش دسته بندی کرد. بخش نخست، مجموعه سه مقاله است که به فهم و تفسیر عالم غربی در وجوه گوناگون آن پرداخته و بخش دوم، از چهار مقاله با موضوع شعر تشکیل شده است و در آن، عالم اشراقی و دینی که در این
عرصه از ادبیات جلوه گر است تبیین گردیده است و به خصوص بخش عمده آن، به تأویل و تفسیر اشعار عرفانی امام خمینی(ره) تعلق دارد .

 

نظرات :
سربرگ : فلسفه غرب، سیرمطالعاتی، غرب شناسی، فرهنگ شهادت، تمدن و تکنولوژی، معرفی و نقد کتاب، نقد اندیشه های انحرافی، مساله شناسی انقلاب اسلامی، فلسفه وحکمت اسلامی، 
برچسب ها :
مطالب مرتبط : منبع،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic